Kamenná prodejna je přestěhovaná: Medovinárna, Na Zderaze 14, Praha 2

Kampak kráčí středoevropský cider?

Po poslední degustaci, která byla asi na dlouho díky viru poslední, mě napadlo několik úvah o takovéto středoevropské ciderové cestičce.

Před několika léty ještě nebylo o čem se bavit. Ale nyní už tu existuje celkem bohatá scéna, a to i když se bavíme o mezinárodním, takovém tom středoevropském kontextu.

Vezměme to popořadě:

Česko:

Řada výrobců, kteří se postupně dostávají na slušnou řemeslnou úroveň i objem. Řada jich sází a obhospodařuje vlastní sady, experimentuje a hledá svůj styl. Obrovský progres. Stylově různorodé od základních ciderů po naturální a autentické. Řada domácích výrobců to jen obohacuje. Bohužel by se zatím dalo říct, že cider pije jen Praha, takže je obtížné prosadit se tam odkud pocházíte, a to je stále základ.

Slovensko: 

Malý trh bohužel zatím neumožní velký růst a tak se zde drží pár značek, ale opět to pěkně kvasí od spodu a ukazuje se, že jsou i malí výrobci spíše hobbysti, kteří umí. Ale bude to dlouhá cesta.

Polsko:

Obrovská země s velkým trhem a snad nejvíce hektary sadů jablek v Evropě. Hodně lidí žilo v Anglii, nápoj znají. Objevilo se dost značek od základních po řemeslné, které mají své místo minimálně v evropském kontextu. Zaslechl jsem, že trh trošku padá. Ale řemeslo tam umí. Stylově se pohybují od základních snadno pitelných po sektové, řemeslné a farmářské. Škoda toho, že o polském zboží se u nás mluví ve špatném duchu. U cideru zcela neprávem.

Rakousko:

V Rakousku koupíte rakouský cider i supermarketu. A dobrý. Mají zde hlubokou tradici ovocných vín, která si drží řemeslný řád a um. Někomu se to může zdát fádní, ale ono se to prostě dobře pije. Kultura farmaření, domácí výroby a regionálních produktů je zde asi nejdál, takže místní si opravdu rádi užívají místních výrobků a to je fajn.

A co sem tim chěl vlastně říct? Že všude okolo Vás se odehrává spousta práce, jejím cílem je udělat Vám radost. Podporujte místní cideraře. A to i na cestách u blízkých sousedů.

 

 

ZÁKAZNICKÁ PODPORA

Potřebujete se poradit s výběrem cideru? Zavolejte nám kdykoliv na 775 633 077 nebo napište na info@dobrycider.cz.

DOPRAVA ZDARMA

Bezpečné a rychlé doručení na Vaši adresu zdarma pro objednávky nad 1900 Kč

OSOBNÍ ODBĚR

Využijte možnosti osobního vyzvednutí u nás na prodejně v Praze a ušetřete.

// BLOG NA TITULKU

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení