Kamenná prodejna je přestěhovaná: Medovinárna, Na Zderaze 14, Praha 2

Divoká fáze fermentace

Divoké kvašení je nejturbulentnější fáze výroby cideru. Probíhá v ní klíčová aktivita: přeměna cukrů na alkohol. Probíhá relativně krátce avšak o to intenzivněji. Vše bublá a pění.

Před samotným zahájením někdo doporučuje nechat mošt chvilku nadýchat a nechat jej pár dní v otevřené nádobě, aby se do něj dostalo co nejvíce vzduchu a kvasinky se tak pořádně nadechli než spustí své divadlo. Někdo nechává  na chvilku pospolu čerstvý mošt a jablečnou drť, aby mošt byl plný enzymů. Zároveň se tím ovšem zvyšuje riziko vnesení vadných mikrobů a částic…

Pro účinnou fermentaci je potřeba mít kvalitní surový mošt bez stabilizátorů. Máte-li ušlechtilé kvasinky, uděláte dobře pokud je nyní přidáte do moštu. Většinou je dobré připravit startovací kulturu kvasinek tak, že prášek smícháte s trochou moštu, necháte v teple. Ono se to rozjede a tento výsledek pak dáte do moštu.

 

Je několik možností jak nyní postupovat:

  1. Zasířit surový mošt zbavit jej všech rizikových bakterií a potenciálních hrozeb plísně atd, které mohly vzniknout během naší předchozí nešetrné manipulace

 

Takto ošetřený mošt je třeba rozkvasit pomocí ušlechtilých kvasnic.

 

  1. Nesířit mošt a nechat to na přírodě a spolehnout se, že vše bude v pořádku, protože jsme dodrželi všechny zásady pečlivého výběru ovoce a sanitace potřeb. V tomto případě není nutné použit kvasnice. Ale je to samozřejmě možné. Kvašení bude lepší, čistší a prokvasí obvykle bez vedlejších vad.

 

Pokud  tedy nemáte kvasinky, nevadí. Celý proces začne sám od sebe a spontánně. Trvá to akorát déle než to odstartuje a také zde není garance, že fermentace bude silná a intenzivní a je zde jisté % rizika, že díky tomu zůstanou v cideru možné vady, které se mohou projevit až po delším čase.

Zda použít nebo nepoužít kvasinky či jiné další aditiva zušlechťující cider je věc osobní volby a filosofie. Jde to tak i tak a obojí má plus i minus..

 

Máte-li vše připraveno umístěte demižon na své místo, kde je teplota tak okolo 15 stupňů. To není ani málo ani moc, ale akorát, aby vše jelo.

 

Nádobu zajistěte kvasnou zátkou a nechte v ní trochu volného místa (tak ¼ objemu), aby vzniklá pěna měla prostor. Pokud necháte nádobu plnou až po okraj nebo bude rezerva malá, obvykle to vyteče nebo se ucpe kvasná zátka.

 

Buďte připraveni na hodně bublin a hodně pěny.

 

Tato fáze může trvat několik dní. V okamžiku kdy spadne kvasná pěna je tato fáze ukončena. Stále to bublá, ale již ne tak divoce.

ZÁKAZNICKÁ PODPORA

Potřebujete se poradit s výběrem cideru? Zavolejte nám kdykoliv na 775 633 077 nebo napište na info@dobrycider.cz.

DOPRAVA ZDARMA

Bezpečné a rychlé doručení na Vaši adresu zdarma pro objednávky nad 1900 Kč

OSOBNÍ ODBĚR

Využijte možnosti osobního vyzvednutí u nás na prodejně v Praze a ušetřete.

// BLOG NA TITULKU

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení