Festival se i letos konal Litoměřicích. Letošní ročník proběhl od 16.-21.4. Ciderům byl pak věnován čtvrteční podvečer 18.4. Letošního ročníku se účastnilo okolo 40 přihlášených ciderů, které byly rozděleny do dvou základních kategorií: ochucené cidery a tradiční cidery. Tradiční cidery, tedy všechny cidery bez příchutí se dále dělí na sladké, středně suché a sladké a plně suché. Hodnotí široká komise a to vzorky na slepo, kdy cílem je vybrat v každé kategorií první 3. Z nejlepších ciderů podskupin tradičních ciderů se pak vybírají 3 absolutní vítězové kategorie Tradiční cider.

V kategorii Tradičních ciderů byla letos velmi zajímavá a pestrá sestava v suchých ciderech. Všech prvních pět představují cidery, které jsou osobité a výrazné. Každý představuje malinko odlišný pohled, ale vždy kvalitu.

Ve skupině Tradičních ciderů/medium zvítězil perry cider od Kauboye. Hrušky nemají samostatnou kategorii, a ani je nelze přiřadit k ochuceným… Stylově nejvíc sedí k polosladkýcm ciderům. Zde svou jinakostí předčil ostatní. Pro mě osobně zde byla zajímavá pouze první 4 místa.

Sladkých ciderů bylo letos méně, proto výběr byl omezený.

Celou kategorii Tradičních ciderů ovládl Cidre Brut ass. 1 od Cidrerie Jara. V tomto případě jde o tradiční, ale francouzský cider (i když od českého výrobce), který svým výrazem, který je dosti odlišný od české produkce, předčil ostatní. I když šlo o soutěž na slepo, tento cidre si nešlo splést.

Výrobce tohoto cideru, František Apfelbeck, je nyní i součástí našeho týmu Medovinárny a můžete se s ním osobně potkat 1-2x týdně na prodejně anebo přijďte na jeho skvělé řízené degustace - jedna  pozvánka níže.

Celkové výsledky v letošním ročníku ukázaly dominanci suchých ciderů. Je to i tím, že suchých ciderů se vyrábí mnohem více než sladších, i když obecně poptávané jsou právě spíše polosuché a polosladké cidery. Celkově se ukázalo, že dobré cidery se prosadily oprávněně a na „bednu“ se nedostalo nic náhodou. Zkušenosti hodnotitelů (mohlo jich být okolo 40) s ciderem jsou rok od roku lepší a umějí stále lépe ohodnotit tento nápoj.

Výsledky

1. Cidre Brut, assemblage 1, 2022 Kvasírna Jara, Kout na Šumavě
2. Cider Talk suchý  Cider Sekt, Chelčice
3. Cider Talk polosladký Cider Sekt, Chelčice
4. Cider Talk suchý premium Cider Sekt, Chelčice
5. Cousins Cider Original 2022 Cousins, Praha
6. Cidreta Grandpa Barrique 2022 Cidreta, Tábor


Tradiční cider - suchý

1. Cider Talk Suchý Cider Sekt, Chelčice
2. Cider Talk Suchý premium Cider Sekt, Chelčice
3. Cider Brut assemblage 1, 2022 Kvasírna Jara, Kout na Šumavě


Tradiční cider - Medium

1. Hruškový perry z dubu Kauboy, Ústí nad Labem
2. Cider Talk polosuchý Premium Cider Sekt, Chelčice
3. Červenka Cidérka, Brno


Tradiční cider - sladký

1. Cider Talk polosladký Cider Sekt, Chelčice
2. Jablečný cider Kauboy, Ústí nad Labem
3. Cidre Cidrerie Chříč, Chříč


Cider ochucený

1. Jablečný cider s příchutí aronie Ivan Vastl, Lvová
2. Cidre calva and honey, micro cuveé, 2022 Kvasírna Jara Kout na Šumavě,
3. Vinný cider Kauboy, Ústí nad Labem

Kompletní hodnocení

Kompletní hodnocení naleznete zde: finalove-vysledky.pdf (pivofestival.cz)

Ochutnávka ciderů v soutěžním duchu: Cider World + Cider Seal - čt 23.5.

Srdečně Vás zveme na ochutnávku ciderů a to ve čtvrtek 23.5. od 19h v Medovinárně - Dobrém Cideru. Večerem Vás provede cidrie František Apfelbeck, výrobce a vlastník Kvasírny Jara.

Tato květnová ochutnávka se ponese v duchu soutěživosti a v unikátním mezinárodním zastoupení. Z Česka se prochutnáme přes Španělsko, Německo, Francii a dokonce až do USA.

Představíme Vám jak uchazeče, kteří soutěžili v kategorii cidrů na třicáté čtvrté Zlaté Pivní Pečeti v Litoměřicích, tak vzorky, které se utkaly na Cider Worldu ve Frankfurtu. Zastoupení bude vskutku kosmopolitní počínaje cidry z naší domoviny, přes Španělsko, Německo, Francii a dokonce i USA, nenechte si ujít!

Rezervace vstupenek předem - platba převodem nebo online kartou.

Přejeme všem milovníkům cideru krásné jarní dny

Vojtěch Čížek
Jiří Pouček
František Apfelbeck

Obrázky k článku