Nechci zde jmenovat odrůdy. Doporučuji, v případě zájmu, již odbornější texty a informace. Načtěte si jaké odrůdy nabízí česká krajina, protože kouzlo výroby cideru je i o odhalování toho, co dobrého máte kolem sebe.

Základní charakteristiky

Každá odrůda je svá a bude mít více či méně odlišné vlastnosti. Vezmu to jen stručně. Detailněji bude lepší tomu věnovat samostatné kapitoly a články.

Chuťově hodnotíme, jak je jablko sladké, kyselé a trpké. Kombinace těchto vlastností bude určovat charakter a chuť Vašeho cideru.

Jako první je potřeba nalézt dostatečně sladká jablka. Cukr= budoucí alkohol. Hodně cukru = kvašení probíhá řádně a jistě a výsledný nápoj je stabilní a silný.

Pozor sladká jablka neznamenají budoucí sladký cider. Cukr je hlavně palivo kvasného procesu a obvykle je všechen přeměněn na alkohol.

To jak bude Váš cider chutnat bude určeno především těmi dalšími chutěmi jablka: kyselost a trpkost. Respektive jejich vzájemným propojením, které v ideálním případě vytvoří chuťovou harmonii.

Podobně je to s vůní. Některé odrůdy Vám dají více voňavý cider jiné méně.

Hledejte tedy jablka, které mají tyto vlastnosti a snažte se poskládat všechny tyto vlastnosti tedy sladkost, kyselost i trpkost (hořkost). Každá z těchto vlastností nestojí samostatně za moc, ale dohromady, to je pecka. Tak se dá udělat opravdová harmonie cideru.

Jak určit jaká jsou jablka?  Ochutnejte je, přivoňte k nim. To je nejlepší analýza.

Více druhů jablek Vám dá větší šanci poskládat tyto chutě. Nezůstávejte u jednoho druhu (tedy pokud to není Váš záměr a chcete jednodruhový cider).

Základní dělení jablek podle období

Letní jablka

Sbírají se od července do srpna. Moc nevydrží skladování, jsou tedy vhodné k okamžitému zpracování. Jsou obvyklé bohaté na kyseliny, méně sladké. Těchto odrůd obvykle není tolik.

Vhodné na lehčí, kyselejší a svěží cider k rychlé spotřebě. Většina ciderařů Vám řekne, že se moc nehodí. To je ovšem vždy věc toho co od cideru chcete, protože cider uděláte vždy.

Raně podzimní jablka

Sbírají se hlavně v září. Dají se ihned spotřebovat nebo vydrží ještě pár týdnů uskladněná. Bývají to nejběžnější jablka. Odrůd je již hodně a je z čeho vybírat. Škála chutí je již veliká.

Podzimní jablka

Sbírají se na konci září a v říjnu a nabízí asi nejhodnější základ pro cider, protože se jedná o již hodně výrazná a zajímavá jablka, která když jsou zralá nabídzí opravdu hodně.

Zimní jablka

Sbírají se také v září ale také až v říjnu i listopadu. Rozdíl oproti podzimním je ten, že dozrávají až po sklizni, během zimy.

S těmito jablky nemám zkušenosti při výrobě cideru. Hodí se již pro vybavené a zkušené výrobce, připravené mít jablka skladem a čekat až dozrají a vyrábět celoročně.

Jablka z vlastního sadu

Mít vlastní sad s jabloněmi, to je asi nejlepší situace na začátek. Víte, co máte. Můžete ideálně načasovat sklizeň a pohlídáte si kvalitu a také lze lépe metodicky pracovat, tedy hledat souvislosti mezi chutí cideru a jablkem. Typickým problémem je druhová omezenost. Tu lze nepravit roubováním a sadbou, ale to je pak běh na opravdu delší čas, ale je tak možné docílit opravdu kýženého výsledku. Zároveň tak lze doplnit i chybějící chuťové parametry domácích odrůd roubem originálních cider jablek.