Pokud se chystáte na svůj první cider, nezbývá než použít intuici. Pokud máte již první zkušenosti za sebou, budete již hledat svůj směr poučeni svými nezdary či úspěchy.

 

Ideální směs na cider je výsledek dlouhodobého hledání a zkoušení. Zároveň každý má jiné představy, čeho má dosáhnout. Určitě naleznete spoustu chytrých rad, ale pravda, je, že toto si budete muset prošlápnout sami, protože každý nakonec má k dispozici jiná jablka (druh, zralost, typ).

Osobně se snažím do takové běžné směsi, která je obvykle kombinací volného sběru, zahrádky a starého sadu, doplnit něco ostře kyselého a hodně trpkého. Dávám tak 10-20%.  Jsou to obvykle taková malá ošklivá jablíčka bez jasného zatřídění. Tím se snažím rozbít  unifikovanost běžných ciderů.

 Snažím se nakombinovat 5-6 odrůd. Klidně více, pokud jsou.

Máte-li nasbíráno a jablka jste již při sběru třídili (podle stromů a odrůd), máte situaci jednoduší. Ochutnejte a zařaďte jablka do příslušné kategorie.

Pokud nemáte zcela jasnou představu doporučuji nastavit jako výchozí tento poměr:

50% jablek výrazně sladkých (myšleno základní běžná jablka), 30% jablek výrazných chutí a vůní (zajímavé, starší odrůdy, které Vám někdo doporučí), 20% jablek trpkých (pláňata, cidr odrůdy atd).

Jablka pak rovnoměrně smíchejte v celém objemu. Tak do moštárny nebo do vlastního lisu dáte, vždy stejnou směs a mošt by pak měl mít jednotnou charakteristiku. Je to lepší než pak slívat různé mošty do sebe.

Udělejte si poznámky kolik čeho pro budoucí hodnocení. A šup do moštárny nebo do lisu.