Kamenná prodejna je přestěhovaná: Medovinárna, Na Zderaze 14, Praha 2

Druhá fermentace

Nyní jsme si odpracovali tu fyzicky nejnáročnější část (natrhat, namoštovat, založit  poprvé stočit). V kvasné nádobě máme odsedimentovaný a očištěný mošt, který se opět pomalu probouzí. Začíná budblat. Nádoba je plná nebo skoro plná.

 

To co potřebujeme nyní je stabilní, nižší teplota, tma a čas. V tento okamžik si nedočkavci většinou říkají, že je hotovo, ale ono to vlastně nyní začíná. V této (skoro) tiché fázi bude cider odpočívat několik měsíců, aby se dostatečně vyprofiloval kvasící mošt a uvolnili se jeho aromatické a chuťové cideru. Nápoj už není skoro sladký, zato může být již dost kyselý.

 

Co se  nyní děje? Nápoj stále kvasí i když pomalu. Bubliny mají nyní stále pomalejší frekvenci, čím bude postupovat čas a případně klesat teplota tak to bude pomalejší. Enzymy a estery a všechny tyto biologické věci (kterým tak úplně nerozumím) se nyní začnou projevovat a dávat cideru jeho charakter. V nádobě se opět usazuje na dnu kal. Cider je čím dál čistší a průhlednější. Barva je taková světle jantarová.

 

Klíčový faktor, který nyní určuje tempo je teplota. Ideální je zhruba od 7-12 stupňů.  

 

Pokud máte na dně hodně kalu, můžete opět stočit. Ale vlastně nyní se stačí dívat jak to bublá, hlídat aby byl plný demižon, neucpaná kvasná zátka a čekat.

Já už od této doby až do plnění do lahví nedělám nic, jen monitoruji.

 

Rizikem v této fázi je vzduch, který pronikne k moštu a plísně, pokud jste některou sanitační práci neudělali dobře. Doporučuji si vždy mít ruce před jakoukoliv manipulací a vše vždy dezifikovat, před a po použití.

Tato fáze fermentace končí po několika měsících, kdy to již opravdu přestane bublat.

Je naším zájmem aby tato fáze probíhala pomalu a dlouho.

Pak nástává zrání.

ZÁKAZNICKÁ PODPORA

Potřebujete se poradit s výběrem cideru? Zavolejte nám kdykoliv na 775 633 077 nebo napište na info@dobrycider.cz.

DOPRAVA ZDARMA

Bezpečné a rychlé doručení na Vaši adresu zdarma pro objednávky nad 1900 Kč

OSOBNÍ ODBĚR

Využijte možnosti osobního vyzvednutí u nás na prodejně v Praze a ušetřete.

// BLOG NA TITULKU

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení