Cider, který zraje v sudu po koňaku
O tom, že zrání v dřevěných sudech dodává nápoji nové charakteristiky není pochyb. Ochutnal jsem povedené, velmi povedené, naprosto skvělé, ale také fádní cidery ze sudů.
O cideru rádi čteme, rádi jej pijeme, ochutnáváme a rádi se s Vámi o naše názory podělíme. Zde v našem Blogu.
O tom, že zrání v dřevěných sudech dodává nápoji nové charakteristiky není pochyb. Ochutnal jsem povedené, velmi povedené, naprosto skvělé, ale také fádní cidery ze sudů.
Booskopské je stará odrůda pocházející z Holandska. K nám se rozšířila přes Německo, kde je stále poměrně oblíbená. Patří mezi renetovité odrůdy. Často se jí říká i koženáč (ale druhů koženáčů je více). Vizuálně se tedy nejedná o úplně atraktivní odrůdu, což oblibu v současnosti snižuje.
Strýmku považuji mezi jablky za legendu.
Krásně to kvete, a vše z čeho budete pít Váš cider právě začíná. Beru to jako příležitost napsat pár řádek o odrůdách jablek, které se vyskytují mezi malovýrobci.
Na jaře je nejlepší to všeobecné probouzení. Posunem letního času jsme sice ztratili opět hodinu. Jako každý rok. Ale na přírodu to nemá vliv.
Po poslední degustaci, která byla asi na dlouho díky viru poslední, mě napadlo několik úvah o takovéto středoevropské ciderové cestičce.
Nedávno jsem narazil na článek, který odhalil nové možnosti propojení mezi výrobcem a nadšencem pro cider. Vlastně je to taková "blbost".
Jsem vždy moc rád, když se sejdeme u nás v cidrotéce na nepravidelně pořádaných degustacích. Jejich cílem není prezentace sommelliérských dovedností (které nemám) a nějak strukturovaně analyzovat jednotlivé vzorky. Jde o to představovat bohatou škálu chutí a vůní, která se za cidery skrývá a své dojmy sdílet.
Co kvasit když není dost jablek